Letní kempík Naučný a radostný

8.8. 2021

První srpnový týden prožilo patnáct převážně komárovských dětí v činorodém ruchu, neboť byly účastníky letního kempu pod vedením Zity a Motýla, vedoucího TOM Kadao a ve spolupráci se ZŠ a MŠ Opava - Komárov pod záštitou MAS Opavsko. Pondělí jsme započali tvorbou mističek z keramiky, v úterý jsme pokračovali návštěvou planetária a výrobou krásných malovaných planet. Ve středu pod záštitou SME si udělali výlet do ostravského Malého světa techniky ve Vítkovicích. Osobní zkušenost s pákou, odstředivou silou či křižováním plachetnic jistě osvítí smysl vzorečků v hodinách fyziky, které děti čekají na vyšším stupni. Po návratu jsme zahájili náš vesmírný program výrobou raket na lihový pohon. Čtvrtek byl dnem kutilství. Každé dítě dle svého gusta - některé děti si namalovaly ramínka, jiné uvařily špagety a připravily palačinky. Venku zase děti budovaly rozličná veledíla ze stavebního dříví. Vybudovali jsme od truhlíku přes stoličku, záhonek, podpěru pro rajčata až po ptačí budku a odpalovací rampu pro rakety. Všechny děti si pak s našim kutilem Hynkem opravily donesenou hračku či předmět. Tato aktivita měla velký úspěch u dětí i rodičů - opravili jsme např. stolní fotbálek, elektrickou helikoptéru, mechanickou pokladničku ale třeba i děravou ponožku. Věříme, že i tato aktivita přispěje k věrohodnosti a popularitě rčení "zlaté české ručičky". Když mluvíme o těch ručičkách - navzdory práci s nářadím jako pila, páječka či vrtačka zůstaly všechny ručičky až na drobné oděrky v zachovalém stavu, jen jsou teď o něco obratnější. Ještě jsme stihli oblíbenou hru na Maršála a odpalování raket z naší rampy postavené našimi malými inženýry. Poslední den jsme spolu strávili téměř celý. Dopoledne jsme dokončovali všechny rozdělané projekty, po obědě jsme pak vyrazili hledat poklad s pomocí mapy a hádanky: "Hledej hnědý poklad uvnitř stříbrného pokladu uprostřed pokladu zlatého". Děti pak našly uprostřed obilného lánu pozinkovaný kyblík plný párků. Ty jsme opekli na ohni za doprovodu kytary. Věříme, že kemp náležitě dostál svému jménu, neboť děti odcházely s radostnými vzpomínkami i novými zkušenostmi.